Konkurs na koncepcję rozbudowy Sejmu RP w Warszawie

Ideą projektu jest połączenie czterech generacji budynków Sejmu wokół dwóch placów i Sejmowej Galerii Kolumnowej, oświetlonej dziennym światłem. Układ dwóch nowoprojektowanych budynków: Biblioteki-Mediateki-Muzeum oraz Sal Komisji Sejmowych i Biur zamyka nowy Plac Sejmowy budowany wokół Pomnika AK. To federujące założenie urbanistyczne wykorzystuje całą różnorodność i wielowątkowość historycznie nawarstwionego układu budynków sejmowych.

FUNKCJE URBANISTYCZNE, PRZESTRZEŃ SYMBOLICZNA. TRADYCJA I KONTYNUACJA
Parlament Rzeczpospolitej ma być w naszym rozumieniu architektoniczną ikoną – znakiem demokracji i jej symbolem. Układ przestrzenny dzielnicy Sejmowej – Miasta Sejmowego kojarzyć się wyborcy – obywatelowi z otwartością, przejrzystością i dostępnością. Naturalnie, z drugiej strony, ze względów bezpieczeństwa lub potrzeby dyskrecji w niektórych działaniach dostępność i jej stopniowanie są wymogiem koniecznym dla prawidłowego funkcjonowania Sejmu, Senatu i ich kancelarii. Naszą ambicją było takie kontynuowanie dzieła poprzedników, aby wszystkie atuty jakości przestrzeni historycznej, a także rozplanowania i lokalizacji Miasta Sejmowego wykorzystać i rozwinąć jak najlepiej. Niedokończone osie kompozycji staramy się odczytać i dokończyć. Ustawienie nowych budynków podporządkowujemy koncepcjom urbanistyki Pniewskiego i Skórewicza – ich formę – widzimy jako dialog z formami i przestrzeniami Sejmu Pniewskiego i Skórewicza. Słowa: ”kontynuacja kulturowa” są tu najwłaściwsze.

Naszym celem jest zdefiniować kształt dwóch nowych budynków, ale dalej – zdefiniować przy tej okazji schemat przyszłego rozwoju Miasta Sejmowego, funkcjonalny i przestrzenny, dla dalszych przekształceń i rozbudowy Sejmu i jego ewolucji w przyszłości. Parlament kolejnych kadencji może zmieniać dość poważnie swój kształt organizacyjny – liczbę i wielkość klubów poselskich, liczbę i rozmiary Komisji i Podkomisji Sejmowych. Budowa biur poselskich, możliwa rozbudowa Kancelarii Sejmu i Senatu są naturalną koleją rzeczy. Adaptacja Nowego Domu Poselskiego czy budowa innych pomieszczeń konkursowych kubatur jest trudna do wykluczenia. Wskazujemy więc potencjalne miejsca rozbudowy nowych kubatur – jak np. wspomniana już nadbudowa parkingu podziemnego ulokowanego równolegle do Galerii Sejmowej. Ale nade wszystko – czujemy niezbędność zbudowania czytelnego układu komunikacyjnego – nadziemnego i podziemnego. Jest to gest praktyczny i symboliczny zarazem. Transparentny, otwarty Sejm przyjmie na zwiedzanie wycieczki szkolne w nowej Galerii Sejmowej i w Westybulach Gości usytuowanych na wprost centralnych Schodów Sejmu. Symboliczna dostępność obu Izb Parlamentarnych tutaj się rozpoczyna.