Dawniej ”AMC i Partnerzy” Sp. z o.o., rozpoczęła swą działalność na terenie Rzeczpospolitej Polskiej w 1998 roku, jako autorskie biuro projektowe Andrzeja M. CHOŁDZYŃSKIEGO, Architekta, założyciela i właściciela całości udziałów Spółki; ta zasada trwa niezmiennie do dnia dzisiejszego. Firma może prowadzić projekty w pięciu językach: polskim, angielskim, francuskim, rosyjskim, niemieckim. Zarejestrowana jest pod numerem Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000136172, REGON 012371856 oraz legitymuje się numerem identyfikacji podatkowej NIP 526-17-80-034.
Siedziba Firmy mieści się przy Alei Róż 8/5, 00-556 Warszawa, nr tel.: (+4822) 290 55 56, e-mail: amc.sekretariat@amcholdzynski.pl
Właściciel
Andrzej M. Chołdzyński – architekt,urbanista, założyciel, Prezes Zarządu i właściciel AMC – Andrzej M.Chołdzyński, architekt DEPCra, OAF, LOIA RP, SARP.
Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Studia podyplomowe z zakresu teorii architektury w École d’Architecture – Paris Villemin (1989–1992) i studia architektoniczne w École d’Architecture Paris la Seine (1983–1985) oraz studia z zakresu kultury i cywilizacji francuskiej – Uniwersytet Sorbony (1982–1983). Pracuje i mieszka w Paryżu od 1982 r. i w Warszawie od 1996 r.
Koncepcja i twórczość
Architekt wszechstronny i wielowątkowy. W jego projektach i realizacjach materia architektoniczna i przestrzeń są kształtowane jednocześnie rzeźbiarsko, malarsko i inżyniersko. Zwolennik nierewolucyjnych, a ewolucyjnych przemian w kulturze materialnej i współczesnego odczytywania filozofii neoplatońskiej i fenomenologii. Z upodobaniem i znawstwem pracuje zarówno nad asocjacjami semantycznymi w architekturze, jak i projektami współczesnych symbolicznych ogrodów. Tworzy w różnych skalach – od projektów urbanistycznych przez kolejne gmachy aż po projekty mebli.
Kontynuuje i rozwija w swej pracy tradycję wczesnego modernizmu z silnymi odniesieniami do sztuki nowoczesnej, w tym malarstwa: fowistów, neoimpresjonistów, nabistów i awangardy lat powojennych. Troska o detal architektoniczny i umiejętna praca z tradycyjnymi oraz współczesnymi materiałami i technologiami czynią z każdej jego realizacji indywidualne i ważne wydarzenie.
Andrzej M. Chołdzyński, Architekt i firma „AMC – Andrzej M. Chołdzyński Sp. z o.o.” oraz Sp.k. mają w dorobku m.in.: projekty użyteczności publicznej; siedziby instytucji prywatnych; biurowce; rewitalizacje i przebudowy zabytków; stacje metra; budynki eksperymentalnych laboratoriów uczelni technicznych; miejskie metropolitalne projekty urbanistyczne; obiekty hotelowe i kongresowe; obiekty handlowe i usługowe; projekty mebli i wnętrz.
Najważniejsze realizacje
Autor takich projektów i realizacji jak m.in.: zespół mieszkaniowy w Élancourt), Instytut Polski w Paryżu, CIiZT Politechniki Lubelskiej; w Warszawie: Centrum Giełdowe, Lipowy Office Park, biurowiec Ambassador, Nowy Świat 2.0 (rozbudowa Domu Partii), przebudowa CEDET, zespół mieszkaniowy Wileńska, 12 stacji metra warszawskiego I i II linii, w tym: Plac Wilsona, Wawrzyszew, Młociny, wszystkie stacje odcinka centralnego oraz Ulrychów i Bemowo, trzy wieżowce Warsaw HUB przy rondzie Daszyńskiego.
Autor realizowanych projektów: sale koncertowe, sala tańca, mediateka, studio nagrań, klub jazzowy, archiwa w ramach przebudowy i rozbudowy zabytkowego gmachu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego przy placu Piłsudskiego w Warszawie, transformacja zabytkowego zespołu kopalni Wieczorek (dawnej kopalni Gische) w ośrodek technologii cyfrowych i gamingowych (etap I – I nagroda w konkursie międzynarodowym) w Katowicach, projekt gmachu studiów filmowych, telewizyjnych i gamingowych (etap II – I nagroda w konkursie międzynarodowym) katowickiego HUB, przebudowa i rozbudowa o nowy teatr i o nowe technologie sceniczne zabytkowej sali teatralnej z XIX w. Teatru im. J. Osterwy w Lublinie (I nagroda w konkursie międzynarodowym).
Nagrody, odznaczenia
Projekty autorstwa Andrzeja M. Chołdzyńskiego były wielokrotnie wyróżniane i nagradzane zarówno w kraju, jak i za granicą: Centrum Giełdowe w Warszawie – nominacja do europejskiej nagrody im. Mies van der Rohe, Barcelona (2002); stacja metra Plac Wilsona w Warszawie – jako najlepsza stacja na świecie (MetroRail w Kopenhadze 2008 Best New Station) oraz nagroda za najlepszy na świecie budynek użyteczności publicznej z żelbetu – Meksyk (2008); budynek biurowy Kronos Ambassador w Warszawie – Budynek Roku Aluprof (2014); Centrum Innowacji i Zaawansowanych Technologii Politechniki Lubelskiej – Finalista Projekt Roku SARP (2016); Nowy Świat 2.0 – Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy za najlepszy komercyjny budynek użyteczności publicznej (2016); Laureat Finalista EUROBUILD Awards in Architecture (2017); budynki wysokościowe The Warsaw HUB w grudniu 2018 r. w konkursie International Property Awards w kategorii „Best Commercial Highrise Development Europe” jako najlepszy w Europie komercyjny budynek wysokościowy; nominacja CEDET przy Al. Jerozolimskich,ul Brackiej i ul. Kruczej jako jednego z czterech finalistów w światowym konkursie na MIPIM 2019 w Cannes „Najlepszy budynek zrewitalizowany”; CEDET i Warsaw HUB z nagrodą TOP BUILDER 2020; Nagroda Ministra Rozwoju za projekt przebudowy CDT na handlowo-usługowy CEDET; Nagroda TOPBuilder 2024 za wieżowce The Warsaw HUB oraz stacje II linii metra Ulrychów i Bemowo.
Odznaczony w 2000 r. przez Prezydenta RP za wybitne zasługi w działalności na rzecz budowy kompleksu obiektów „Centrum Giełdowe” SA w Warszawie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał m.in.: w 2002 r. Państwową Nagrodę Rządu RP I stopnia za wybitną twórczość architektoniczną, w 2012 r. – Nagrodę Specjalną miesięcznika „Builder” Polski Herkules przyznaną przez Kapitułę pod Patronatem Honorowym Wicepremiera, Ministra Gospodarki RP „za wybitne osiągnięcia twórcze w dziedzinie architektury, ze szczególnym uwzględnieniem projektu warszawskiego metra oraz za całokształt dokonań dla rozwoju polskiej architektury i budownictwa”, w 2019 r. – wskazany został w plebiscycie Architektura-Murator jako jedna z najważniejszych postaci polskiej architektury – Osobowości 25-lecia, które w ciągu ostatniego ćwierćwiecza były autorami najbardziej znaczących, przełomowych, nowatorskich gmachów i projektów.
Sędzia konkursowy od wielu lat, m.in. w Kapitule Konkursu dla Młodych Architektów. Laureat kilkudziesięciu architektonicznych konkursów w kraju i za granicą, autor esejów z dziedziny filozofii i architektury, książek i publikacji o sztuce. Artykuły i książki na temat jego realizacji publikowały m.in.: Domus, CNN, The Guardian, Architectural Digest, wyd. Braun itd.
Projektanci
Trzon zespołu projektantów Firmy to młodzi architekci z dużym stażem, gruntownie wyszkoleni we współczesnych technikach komputerowych; projektowych i rysunkowo-przedstawieniowo-technicznych. Większość z nich posiada doświadczenie z pełnego cyklu projektowo-inwestycyjnego między innymi przy autorskim projekcie Andrzeja M. Chołdzyńskiego (współautor St. Fiszer) budynków Centrum Giełdowego przy ulicy Książęcej w Warszawie, w którym brali udział od 1996 roku do chwili zakończenia budowy, a także przy autorskich projektach Andrzeja M. Chołdzyńskiego, zrealizowanych w Warszawie w latach 2004-2020: kompleksu budynków biurowych „Lipowy Office Park”, stacji metra: A18 „Plac Wilsona”, A22 „Wawrzyszew” i A23 „Młociny”, centralnego odcinka II linii warszawskiego metra, przebudowie i rewitalizacji CEDET (budynek Smyk przy Alejach Jerozolimskich), budynku Nowy Świat 2.0 przy ul. Nowy Świat, kompleksie budynków „The Warsaw HUB”.
Współpracownicy
Firma współpracuje na stałe z najlepszymi na rynku warszawskim inżynierami-konstruktorami oraz z kilkoma specjalistycznymi biurami projektów branżowych, sanitarnych i elektrycznych, a wśród nich między innymi: ARUP, Metroprojekt Sp. z o.o., POL-CON Consulting Sp. z o.o., In-Projekt Sp. z o.o., MK-Projekt, oraz z najlepszymi specjalistami z zakresu ochrony p.poż., Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, zagadnień sanitarno-epidemiologicznych.
Na okresowych lub stałych kontraktach zatrudniani są specjaliści kosztorysanci i inspektorzy nadzoru. Taka stała współpraca pozwala Firmie na fachowe i optymalne sporządzanie kompleksowych projektów wielobranżowych dla każdej fazy procesu inwestycyjnego i budowlanego, a także na sprawowanie efektywnego nadzoru budowlanego, inwestorskiego oraz autorskiego.
Wyposażenie techniczne
Wyposażenie techniczne firmy to najnowocześniej wyposażone stanowiska komputerowe do prac projektowo-graficznych, wszystkie sprzęgnięte w interaktywną sieć typu Novell. Biuro posiada wielkoformatowe plotery HP, drukarki laserowe i atramentowe, skanery i inne niezbędne urządzenia biurowe. Każdy kontrakt angażujący wymiernie odpowiedzialność cywilną projektantów i Firmy jest ubezpieczany oddzielną polisą o wysokości uzgodnionej z Inwestorem.
Uprawnienia, nagrody
Andrzej M. CHOŁDZYŃSKI, fundator i właściciel Firmy posiada prawo wykonywania zawodu architekta w Unii Europejskiej – Ordre des Architectes d’Ile-de-France, Nr Narodowy 36374, Nr Regionalny 0015806 oraz na terenie Rzeczpospolitej, Nr uprawnień 1231/Lb/90, a także należy do Stowarzyszenia Architektów Polskich, Oddział Warszawski. Andrzej M.CHOŁDZYŃSKI, fundator, właściciel i Prezes Zarządu Firmy jest laureatem wielu nagród zawodowych, krajowych i zagranicznych oraz Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski (Polonia Restituta). O jakości i randze wykonywanych przez Firmę projektów i misji stanowi kompletna lista wykonywanych oraz wykonanych projektów i realizacji załączona na stronie.